top of page
Search

Алкоголь та користь для здоров'я

Updated: Jun 7, 2022


Попереду різдвяні та новорічні свята – час, коли переважне число жителів планети забувають про будь-які рекомендації ВООЗ щодо вживання алкоголю. Втім, як свідчать останні дослідження, ці рекомендації поступово втрачають актуальність. А користь навіть від помірного (1-2 дози алкоголю на день) ставиться під сумнів.

У свіжій статті Medscape зібрав з десяток результатів різноманітних досліджень, які показують, що «безпечної» дози алкоголю взагалі немає. А користь у частині кардіозахисних властивостей помірного вживання спиртного тепер під питанням. Що стосується онкозахворювань, то в 2021 році по алкоголю було завдано нищівного удару. Влітку в Lancet були опубліковані результати великого дослідження, в якому цілеспрямовано вивчався взаємозв'язок між вживанням алкоголю та раком. Так було показано, що близько 4,8% всіх випадків раку в 2020 році були пов'язані з вживанням алкоголю.

Причому помилково вважати, що йдеться лише про «професіоналів». Ризику піддаються навіть ті, хто суворо дотримується вказаних рекомендацій і обмежується 1-2 дрінками на день. З 741 тис. випадків алкоголь-асоційованого раку 103 тисячі було виявлено у людей, які вживали алкоголь помірно. При цьому дослідники пов'язали вживання спиртного з підвищеним ризиком щонайменше семи різних типів раку: рак ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, товстої, прямої кишки, печінки та грудної залози. Все це означає, що краще все ж таки відмовитися від вживання алкоголю взагалі. Або принаймні не обманюватися «безпечними» дозами. До речі, про останній феномен. В одному з найбільш гучних досліджень 2021 року, про яке я вже писав, південнокорейські вчені дійшли дивовижного висновку. Помірні, але регулярні дози алкоголю пов'язані з вищим ризиком розвитку раку шлунково-кишкового тракту. Іншими словами, келих вина щодня більш небезпечний, ніж одразу три келихи раз на тиждень. Цілком очевидно, що людство не відмовиться від алкоголю у найближчі кілька десятиліть. І було б нерозумно вмовляти когось відмовитися від чашки глінтвейну напередодні Різдва та Нового року. Однак, можливо, ці дані допоможуть комусь переглянути свої погляди та змінити «алкогольну» стратегію у 2022 році.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

0 views0 comments

Comentários


bottom of page