top of page
Search

Боротьба з раком: які успіхи?

Updated: Jun 7, 2022


Всупереч поширеній думці, за минулі 50 років медичні системи зробили справжній прорив у боротьбі з раком. Далеко не всюди йдеться про ефективність саме методів лікування, проте загальні успіхи очевидні.

Так, згідно з результатами нового дослідження, смертність від раку з 1971 до 2019 року знизилася на 27%. При цьому по 12 з 15 найпоширеніших видів раку прогрес виявився ще суттєвішим. Особливо видатними були результати раку шлунка (зниження смертності на 72%) і раку шийки матки (-69%).

  • Смертність від раку прямої кишки знизилася на 56%.

  • Порожнини рота та глотки – на 43%.

  • Рака грудної залози – на 39%.

За оцінками дослідників, приблизно половині зазначених результатів, наприклад, щодо колоректального раку, слід віддячувати програмам скринінгу. У той же час використання ад'ювантної хіміотерапії при раку грудної залози зробило внесок у загальний результат в розмірі 63%.

Втім, є й провали. Наприклад, смертність від раку підшлункової залози зросла на 3% за досліджуваний період. Збільшилася смертність і від раку стравоходу – на 3%. Останні цифри американські дослідники, саме у цій країні проводився аналіз, пов'язують з епідемією ожиріння.

Чому це важливо

Звичайно, всі ці цифри є справедливими виключно для США. Їх можна використовувати з метою оцінки загальної ситуації інших розвинених країнах, але з численними застереженнями. І тим не менш наведений аналіз демонструє не тільки позитивні зрушення в діагностиці та лікуванні раку, але і є прикладом для багатьох країн, що розвиваються, в частині зусиль, на які слід робити акцент при розробці програм боротьби з раком.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

0 views0 comments

Comments


bottom of page