top of page
Search

Британські дослідники пов'язали ризик раку товстої кишки з антибіотиками

Updated: Jun 7, 2022


У дослідженні, опублікованому в British Journal of Cancer, було показано, що прийом антибіотиків збільшує ризик раку товстої кишки у пацієнтів молодше 50 років на 49%. Для людей старшого віку ризик зростає на 9% у порівнянні з тими, кому антибіотики не призначалися в період спостереження (починаючи з 1993 року).

При цьому не було виявлено надійного зв'язку між прийомом антибіотиків та іншими підтипами колоректального раку.

Як вивчали

Щоб дійти такого висновку, дослідники відібрали з національної бази даних 7 903 кейси колоректального раку та порівняли їх із 30 418 пацієнтами без діагнозу рак. У результаті аналізу, звісно, ​​вивчався потенційний вплив не тільки антибіотиків. А підсумкові цифри наведено з поправкою на безліч інших факторів ризику, включаючи надмірну масу тіла, статус куріння, вживання алкоголю тощо.

В чому причина

Дослідники вважають, що виявлений феномен може бути пов'язаний зі згубним впливом антибіотиків на мікробіом – природний склад бактерій у товстій кишці. І, цілком імовірно, їхні припущення справедливі.

Недоліки дослідження

Найслабше місце роботи, як це не парадоксально, міститься у найгучнішій цифрі. Висновок про збільшення ризику раку товстої кишки на 49% у пацієнтів молодше 50 років зроблено на відносно невеликій групі пацієнтів – лише 445 осіб. Цього явно замало, щоб впевнено заявляти про повну релевантність результатів. Крім того, викликає питання ще й зв'язок між раком та частотою прийому антибіотиків. Ризик значно (на 46-55%) збільшувався для пацієнтів, які приймали препарат від 1 до 60 днів. Однак у тих, хто проходив більш тривалі курси (сукупно) антибіотиків, зв'язку не було зовсім. Це може бути пов'язано як із формуванням стійких до антибіотиків бактерій, так і з впливом інших, неврахованих факторів.

Що це означає

Вочевидь, зроблені дослідниками висновки вимагають додаткового вивчення. Вони абсолютно точно не означають, що потрібно відмовитись від прийому антибіотиків, побоюючись раку в майбутньому. У той же час, цілком очевидно, що не слід приймати антибактеріальні препарати "про всяк випадок".

Такого ж, висновку дійшли й дослідники: слід на всіх рівнях – від пацієнтів, до лікарів – обережніше ставиться до призначення антибіотиків. І робити це лише тоді, коли в них справді є потреба.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

1 view0 comments

Comments


bottom of page