top of page
Search

Глобальний тягар раку серед молодих людей

Updated: Jun 7, 2022

У свіжому випуску Lancet була опублікована стаття, яка вперше показала глобальну картину «молодого раку» - онкологічних захворювань серед людей віком 15-39 років. Згідно з аналізом, у 2019 році було зафіксовано 1,19 млн нових випадків раку у зазначеній пацієнтській групі. Багато це чи мало – залежить від точки зору. Якщо абстрагуватися від тонкощів, зазначений показник складе близько 6% від загальної кількості випадків.


Але абстрагуватися не цілком коректно. З точки зору «важкості» хвороби ступінь негативного впливу прийнято розраховувати не за захворюваністю, а за параметром DALY – втраченими через хворобу роками життя та працездатності. І тут добрих новин немає. При поперечному порівнянні показника DALY з іншими захворюваннями, рак випередив багато інфекційних захворювань, включаючи ВІЛ/СНІД.

Ось кілька цифр зі звіту

  • Сумарний тягар раку серед пацієнтів 15-39 у 2019 році склав 23,5 млн DALY.

  • Найбільший внесок у цей показник зробили рак грудної залози (10,6%), рак мозку та ЦНС (7,4%), колоректальний рак (7%) та рак шлунка (6,7%).

  • З вказаних типів онкозахворювань були виключені лейкемії через неоднорідність. Але якщо їх об'єднати в єдину групу, вони посіли б перше місце в антирейтингу з вкладом у загальний тягар на рівні 12%.

  • Третина із загального тягаря (8,4 млн DALY) припали на верхній віковий діапазон 35-39 років.

Що все це означає

Цей аналіз головним чином є цікавим для національних систем охорони здоров'я, оскільки вказує на справжній тягар раку в молодому віці. Хто і як розпорядиться цією інформацією – покаже час. Але очевидно, що проблема як мінімум заслуговує на увагу.

На графіку представлена ​​географічна структура тягаря «молодого» раку. Країни поділені на 20-відсоткові діапазони за «рівнем проблеми» для підліткового та дитячого раку відповідно.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

1 view0 comments

Opmerkingen


bottom of page