top of page
Search

Діагностика колоректального раку за аналізом крові


Південнокорейські вчені заявляють про успішні випробування аналізу крові на колоректальний рак.

Тест LUNAR-2 націлений на пошук в крові пацієнта циркулюючої ДНК пухлини (ctDNA). Щоб провести його, достатньо рутинної процедури забору крові. Як сверджують дослідники, аналіз ефективно може виявити ознаки злоякісних новоутворень як у безсимптомних, так і пацієнтів з симптомами. Випробування на 434 пацієнтах, яким вперше був поставлений діагноз колоректальний рак, показало чутливість на рівні 91% і специфічність 94%.

Так, вибірка досить скромна. І метод потрібно додатково досліджувати на більших когортах пацієнтів, але перші результати вражають.

На даний момент більшість національних програм скринінгу засновані на тестуванні людей з групи ризику FIT-тестом. По суті, при цьому в калі пацієнта шукають сліди прихованої крові. Позитивний результат зовсім не означає, що у людини розвивається рак. Але він дає привід для проведення подальших обстежень.

Метод, скажімо прямо, не дуже точний. Ось живий приклад. У період з 2015 по 2019 рік в національній програмі скринінгу в Нідерландах взяли участь 1,4 млн громадян у віці від 55 до 75 років.

5,1% з них отримали позитивний результат і були запрошені для проведення додаткового дослідження (колоноскопії). За підсумками першого раунду програми у 8% з них було виявлено колоректальний рак.

Але у нього є ряд переваг. Головне - простота і дешевизна. Розробка чутливого тесту на колоректальний рак може змінити існуючі підходи. Втім, все одно поки мова може йти виключно про його застосування в програмах скринінгу. Очевидно, що ставити діагноз на підставі одного лише аналізу крові, яким би точним він не був, ніхто не стане.

Comentarios


bottom of page