top of page
Search

Захворювання пародонту значно збільшують ризик колоректального раку.

Updated: Jun 7, 2022


Згідно з даними дослідження COLDENT, проведеного в Канаді, існує чіткий та однозначний зв'язок між захворюваннями пародонту та ризиком виникнення колоректального раку.

Дослідники проаналізували 348 гістологічно підтверджених випадків раку товстої або прямої кишки, діагностованих між 2013 та 2019 роками, та порівняли їх із 310 пацієнтами з відповідної контрольної групи.

  • І дійшли висновку, що частота нових діагнозів колоректальний рак в осіб із захворюваннями пародонту в анамнезі була в 1,4 рази вищою, порівняно з особами без таких захворювань.

  • Після поправки на ряд інших факторів ризику, включаючи статус куріння, ІМТ, фізичну активність, вживання алкоголю, червоного м'яса, діабет та ряд інших параметрів скоригований множник зріс до 1,45.

Слід зазначити, що це не перше дослідження, яке пов'язало ризик виникнення колоректального раку із запаленням ясен. Однак досі цей зв'язок визначався переважно за вторинними ознаками і відзначався серед інших факторів ризику. У цьому дослідженні вчені зосереджувалися на вивченні впливу саме захворювань пародонту.

Вчені припускають, що механізм асоціації захворювань пародонту та колоректального раку полягає у поширенні пародонтальних патогенів за межі порожнини рота, а також попаданні продуктів запалення безпосередньо в кровотік. Та й загалом, хронічний запальний процес, пов'язаний із захворюваннями пародонту, може сприяти канцерогенезу.

Це, досить важливе відкриття, втім, потребує додаткових досліджень. Як із метою вивчення реального механізму асоціації, так і з метою уточнення реальних показників ризику – все ж таки відносно невелика вибірка, включена до дослідження, залишає достатньо простору для похибок.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

Comments


bottom of page