top of page
Search

Скринінг колоректального раку: чи є користь


У липневому номері Lancet опубліковано найбільше дослідження ефективності програм скринінгу колоректального раку. Дослідники вивчили показники захворюваності і смертності від цього типу онкозахворювань в 21 європейській країні в період з 2000 по 2016 рік. Загалом в аналіз були включені 3,1 мільйона пацієнтів. Результати дуже красномовні. І, на жаль, говорять не на користь України, яка також потрапила в дослідження. Нижче представлені ключові висновки. Зазначені відсотки при цьому відображають середньорічне зміна показників.

  • У країнах, де давно запущені програми скринінгу на основі фекальних тестів і колоноскопії захворюваність в середньому знижувалася на 2,5-1,6% щорічно для чоловіків і на 2,4-1,3% для жінок.

  • Ефект було досягнуто саме за рахунок програм скринінгу: до моменту запуску програм, стандартизована за віком захворюваність залишалася стабільною. Трохи зростала в рік запуску програми, очевидно, за рахунок виявлення більшої кількості випадків, а потім починала знижуватися.

  • Навпаки, в країнах, де програм скринінгу не було (Болгарія, Норвегія, Україна), захворюваність зростала в середньому на 0,3-1,9% у чоловіків і 0,6-1,1% у жінок щорічно.

  • Аналогічні показники були виявлені і щодо смертності.

Робити абсолютно очевидні висновки в даному випадку немає ніякого сенсу. І до цього дослідження було зрозуміло, що скринінг колоректального раку відмінно працює. Особливо з огляду на той факт, що дуже часто дозволяє виявити навіть не захворювання, а передракові стани. Андрій Лукашенко, д.м.н.

0 views0 comments

Komentarai


bottom of page