top of page
Search

Точніше і дешевше, ніж біопсія: аналіз крові виявляє асоційований з вірусом папіломи людини

Updated: Jun 7, 2022


Американські дослідники заявляють, що "рідинна біопсія", спрямована на пошук позаклітинного ДНК ВПЛ в крові пацієнта, дозволяє з високою ефективністю виявляти ВПЛ-асоційований рак голови та шиї на ранніх стадіях. Метод виявився на 38% дешевшим за класичну біопсію (за цінами США, зрозуміло) і зміг діагностувати пухлинний процес у середньому на 26 днів раніше, ніж традиційна біопсія.

У ході невеликого дослідження у групі 140 пацієнтів (70 з ймовірним діагнозом та 70 у контрольній групі) метод показав високу чутливість (кількість коректних позитивних результатів) – 98,4%. А також високу специфічність (кількість коректних негативних результатів) – 98,6%.

Результати дослідження були опубліковані 2 грудня у Clinical Cancer Research.

Наведені цифри дають авторам роботи резонну підставу говорити про можливе застосування методу реального діагностичного інструменту. І це перший випадок, коли "рідинна біопсія" розглядається не тільки як інструмент скринінгу. Самі дослідники вважають, що у разі застосування цього тесту разом з інструментами візуалізації - цілком можливо відмовитися від проведення класичної біопсії взагалі.

На жаль, але ці результати не застосовні до багатьох інших розробок «рідинної біопсії». Справа в тому, що така ефективність у цьому конкретному випадку забезпечується особливостями ВПЛ-асоційованого раку. Оскільки специфічні фрагменти ДНК ВПЛ вивільняються і потрапляють у кровообіг лише у разі розвитку пухлинного процесу.

Чи стане представлена ​​методика новим золотим стандартом діагностики ВПЛ-асоційованого раку голови та шиї – покаже час. Зрештою, представлені результати були отримані під час досить скромного за масштабами дослідження. Їх вочевидь замало для отримання схвалення від медичних регуляторів. Крім того, незважаючи на той факт, що, наприклад, 75% випадків раку ротоглотки в США пов'язані саме з ВПЛ, вірус все ж таки не єдина причина розвитку пухлинного процесу.

Більш глибоке дослідження методики автори роботи мають намір провести наступного року.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

4 views0 comments

Comentários


bottom of page