top of page
Search

Через 15 років досліджень вчені заявляють про потенційні «універсальні» ліки проти раку

Updated: Jun 7, 2022


Команда дослідників Прінстонського університету повідомляє про виявлення молекули, яка здатна ефективно порушувати зв'язок двох генів, що відповідає за ріст та ухилення від імунної відповіді багатьох видів раку.

Білок MTDH був визначений як цільовий для боротьби з раком грудної залози більше 15 років тому. Подальші дослідження показали, що він також відповідальний за виживання та метастазування багатьох інших видів онкозахворювань, включаючи рак легені, печінки, колоректального раку та інших.

У 2014 році в серії статей дослідники Прінстонського університету, які продовжили вивчення гена, показали, що його «вибивання» у мишей не призводило до будь-яких критичних змін у здорових клітинах і не впливало на життєдіяльність особин. При цьому вони отримували високоефективний захист від раку. Важливо, що навіть ті з особин, які мали рак грудної залози, мали меншого розміри пухлини і не мали метастазів.

Однак досі всі спроби знайти молекулу, здатну пригнічувати експресію MTDH залишалися безплідними. Тоді дослідники звернули увагу на ще одну особливість – MTDH з'єднувався з іншим білком SND1. І порушення цього зв'язку призводило до припинення розвитку пухлини та метастазування.

29 листопада 2021 року в Nature Cancer були опубліковані результати двох досліджень, у яких вчені представили два препарати-кандидати, здатні ефективно порушувати зв'язок між MTDH і SND1. Згідно з попередніми даними, молекула запобігає метастазуванню, зупиняє ріст пухлини, а також робить її вразливою для імунної системи. Останній феномен суттєво збільшує ефективність існуючих видів протипухлинної терапії, включаючи імунотерапію.

Зрозуміло, незважаючи на багаторічну роботу і суттєвий прорив, поки не йдеться про швидку появу «універсальних» ліків проти раку. На даний момент дослідники зосереджені на оптимізації та покращенні виявленої сполуки, а також мінімізації ефективної дози. За їхніми словами, до перших клінічних випробувань на людях вони будуть готові через 2-3 роки. Ще приблизно стільки ж часу знадобиться для їх завершення. Тобто навіть за оптимістичного сценарію - у разі, якщо знайдений спосіб буде ефективним та безпечним для людей – до його застосування у клінічній практиці може пройти ще до 6-8 років. Втім, якщо всі гіпотези будуть підтверджені і людство отримає по-справжньому проривний метод лікування раку, це не такий вже й великий термін.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

0 views0 comments

Comments


bottom of page