top of page
Search

Чинники "пробудження" пухлинних клітин

Updated: Jun 7, 2022


У грудневому випуску Nature Cancer було опубліковано результати роботи, під час якої дослідники спробували знайти відповідь, чому клітини раку, що залишили пухлину, тривалий час можуть залишатися у стані спокою. І який саме фактор пов'язаний з їх “пробудженням” та початком процесу метастазування – утворення нової пухлини.

Використовуючи сучасні методи візуалізації, вони дійшли висновку, що процес асоційований з рівнем колагену типу III, який пухлинні клітини збирають навколо себе. Утворення метастазів та зростання пухлини прямо корелювали з рівнем колагену. І, навпаки, збагачення колагеном мікрооточення пухлинних клітин дозволяло зупинити зростання пухлини в моделях раку мишей.

Що це означає

Відкриття потенційно може призвести до появи нових препаратів, які будуть спрямовані на корекцію рівня колагену у мікрооточенні пухлинних клітин та таким чином запобігати рецидивам.

Поки що, втім, говорити про це зарано. По-перше, отримані висновки були зроблені на моделях раку мишей у лабораторних умовах. Чи будуть вони справедливі в умовах живого організму людини – неясно. До того ж, поки що навіть мови немає про якись кандидати у препарати.

Тим не менш, це дуже важливий труд, який відкриває ще одну, досі невідому сторінку у біології раку. Чим більше їх з'являтиметься з часом, тим ближче ми будемо до розробки насправді ефективних методів лікування та профілактики.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

3 views0 comments

Comments


bottom of page