top of page
Search

Чи пов'язаний ризик колоректального раку з набором ваги матір'ю під час вагітності?


Американські дослідники стверджують, що надмірна вага матері під час вагітності істотно підвищує ризик виникнення колоректального раку у потомства. Їхній труд недавно був опублікований в BMJ.

У дослідження були включені дані 18 тис. вагітних жінок, які оглядалися в період з 1959 по 1966 рік у Окленді, Каліфорнія. А також їхні діти. Останніх відстежували по Каліфорнійському канцер-реєстру починаючи з 18-річного віку до 2019 року.

Ключове питання, яке цікавило дослідників - чи існує зв'язок між ІМТ (індекс маси тіла) матері під час вагітності і ризиком колоректального раку у її дитини в майбутньому. Також вони вивчили зв'язок між динамікою набору ваги в період вагітності і ризиком колоректального раку.

Що виявили

Зв'язок насправді існує. Надмірна вага або ожиріння (ІМТ понад 25) були пов'язані з більш ніж подвоєнням ризику у потомства в порівнянні з недостатньою або нормальною вагою.

Показники захворюваності на 100 тис. для різних груп такі:

  • Недостатня і здорова маса тіла (ІМТ <24,9) - 6,7 випадків.

  • Надмірна вага (25-29,9) - 14,8 випадків на 100 тис.

  • Ожиріння (понад 30) - 16,2 випадків.

Значення мала і швидкість набору ваги під час вагітності. Скажімо, висока швидкість раннього набору ваги була пов'язана з чотирикратним збільшенням ризику колоректального раку серед нащадків у порівнянні з тими матерями, які в цілому за всю вагітність додали у вазі лише трохи.

З чим це пов'язано? Відповіді на це питання немає. Існують гіпотези, що поживні речовини, що надходять до плоду, можуть змінити структуру і функцію жирової тканини, регуляцію апетиту і метаболізм. Ймовірно, значення може мати і надмірна дія інсуліну і гормону росту. Але все це лише гіпотези.

Насправді дослідники навіть не намагалися знайти відповіді на ці питання. А значить, робити прямі висновки, пов'язуючи ІМТ матері і ризик колоректального раку для її дитини, не цілком коректно.

Виявлений ​​зв'язок може мати зовсім інші логічні пояснення. Наприклад, по лінії суто поведінкових факторів. Дослідники і самі визнають, що не корегували результати на ІМТ самих нащадків, включених в дослідженні матерів.

Ще одне слабке «місце» дослідження - дуже мала вибірка. З більш ніж 18 тис. дітей колоректальний рак до 60 років (горизонт дослідження) був виявлений у 68. Тобто фактично висновки зроблені на підставі 68 кейсів.

Втім, зовсім ігнорувати дане дослідження все ж не варто. Воно має велике значення як мінімум як привід для більш глибокого вивчення феномена.

0 views0 comments

Commentaires


bottom of page