top of page
Search

Чи потрібно розширювати рамки скринінгу раку легені

Updated: Jun 7, 2022


Тайванські дослідники 18 січня опублікували в Jama дуже цікаву роботу, проаналізувавши результати розширення та комерціалізації скринінгу раку легенів. Починаючи з 2004 року в Тайвані почалася масована медійна кампанія, яка закликала пройти скринінг раку легені (в основі - низькодозова КТ) великому числу жителів країни незалежно від статусу куріння.

Дослідники звернули увагу на цей аспект тому, що в останнє десятиліття Тайвань зробив величезний ривок у показнику 5-річного виживання при раку легені. У 2004 році він дорівнював 18%, а в 2013 вже становив 40%.

Щоб розібратися у феномені, дослідники вивчили дані місцевого канцер-реєстру. Зокрема вони зосередили увагу на жінках – поширеність куріння серед цієї групи на Тайвані менше 5%. І виявили кілька дивних показників.

  • Так, у період з 2004 по 2018 рік рак легені був діагностований у 57 898 жінок із приблизно 12 мільйонів.

  • За той же період частота виявлення раку легені на ранніх стадіях (0-I) зросла майже в 7 разів: з 2,3 на 100 тис. до 14,4.

  • При цьому виявлення на пізніх стадіях залишилося майже незмінним – зросло з 18,7 до 19,3 на 100 тис. жінок.

Остання цифра виглядає особливо дивно. І наводить дослідників на думку, що справжньою причиною високих показників захворюваності на ранніх стадіях серед жінок є гіпердіагностика.

Ще один доказ цієї гіпотези полягає в тому, що смертність від раку легені у вказаний період практично не змінилася. При цьому показники забрудненості повітря значно покращилися, а загальна поширеність куріння знизилася з 60% до 25% – тобто фактор пасивного куріння також суперечить зазначеній тенденції.

З усього цього можна зробити простий і очевидний висновок – бездумний скринінг раку легені на «про всяк випадок» не дає жодних переваг і навіть шкідливий.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

0 views0 comments

Comentarios


bottom of page