top of page
Пошук

Ризик рецидиву раку грудної залози зберігається навіть через 30 років

Оновлено: 7 черв. 2022 р.


Результати нового датського дослідження показують, що ризик раку грудної залози зберігається через 30 років після первинного захворювання. Щоб дійти такого висновку, дослідники проаналізували дані 20,3 тисячі пацієнток, яким був поставлений діагноз у період між 1987 і 2014 роком.

Із зазначеного числа пацієнтів у 2995 через 10 років і пізніше був рецидив захворювання. При розбивці на часові проміжки було отримано такі результати кумулятивної частоти рецидивів:

  • Через 15 років – 8,5%

  • Через 20 років – 12,5%

  • Через 20 років – 15,2%

  • Через 32 роки кумулятивна частота рецидивів становила 16,6%.

Іншими словами, незважаючи на той факт, що ймовірність рецидиву найбільша в перші 10 років, ризик зберігається досить тривалий час. У цьому дослідженні було вперше показано, що він існує і через 30 років.

Що це означає

Ключовий висновок, який роблять самі дослідники – феномен вимагає додаткового вивчення. Проблема в тому, що від початку збору даних змінилося дуже багато: протоколи лікування, препарати і т.д. Отже, вважати наведені результати є абсолютно релевантними та застосовними до поточних умов не зовсім коректно.

З іншого боку, навіть проведення нового дослідження не вирішить цієї проблеми – через 30 років доведеться знову робити застереження та посилатися на суттєвий прогрес у лікуванні раку. З цієї точки зору результати дослідження ігнорувати не можна. Як мінімум, вони говорять про необхідність перегляду протоколів спостереження за пацієнтами, які перенесли рак грудної залози.


Андрій Лукашенко, д.мед.н.

10 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page