top of page
Пошук

Фруктоза і рак


Американські дослідники стверджують, що надмірне вживання фруктози сприяє розвитку ожиріння і раку. У своїй новій роботі, що нещодавно була опублікована в авторитетному Nature, вони не просто показали зв'язок між двома факторами, а й продемонстрували механізм впливу.

В ході попереднього дослідження та ж команда намагалася вивчити зв'язок фруктози і колоректального раку. Вони виявили, що фруктоза провокує зростання пухлини у мишей, а її виключення запобігає такому ефекту.

Вивчення тканин тонкої кишки привело до несподіваного відкриття. Виявилося, що ворсинки, що вистилають внутрішню частину тонкої кишки (їх завдання збільшити площу поверхні кишечника і допомогти організму засвоїти більше поживних речовин), були до 40% довші у мишей, яких годували фруктозою. Саме ця особливість, як вважають дослідники, і призводить до збільшеного накопичення жирів і набору ваги.

Подальше вивчення феномена показало, що ефект надає не сама фруктоза, а її метаболіт (фруктозо-1-фосфат). Він взаємодіяв з ферментом, що метаболізує глюкозу і сприяв виживанню і подовженню ворсинок. Саме він також сприяв зростанню пухлини.

Ніякого впливу на зростання ворсинок сама фруктоза не чинила, якщо дослідники блокували фермент, що приводить до утворення метаболіту, а також фермент, що метаболізує глюкозу, подовження ворсинок не спостерігалося.

Природа цього феномена носить суто еволюційний характер. Механізм дуже важливий для виживання тварин в дикому середовищі і дозволяє восени накопичити додаткові запаси жиру на зиму.

Що це означає

Висновків можна зробити кілька. Перший і найочевидніший - краще відмовитися від надмірного вживання фруктози, в тому числі у складі дієтичних продуктів. Зверніть увагу, що продукти "без цукру" в ряді випадків містять фруктозу. Це, втім, не означає, що фруктози слід панічно боятися - при нормальному раціоні подібного ефекту не буде.

Другий - найближчим часом слід чекати появи препаратів, здатних мінімізувати виявлений ефект за рахунок блокування механізму. Втім, до того дослідникам належить ще підтвердити, що механізм працює аналогічно і в організмі людини.

118 переглядів0 коментарів

Commentaires


bottom of page